Jesteś tutaj
Start > Tematy wybrane > Pathfinder Android Project by @sq9mcs

Pathfinder Android Project by @sq9mcs

Szukając zamiennika radia do Patka kupiłem stację multimedialną Kenwood’a. Jakość dźwięku super ale funkcjonalności trochę słabe, chociaż wielu zadowolą. Potrzebowałem urządzenia z nawigacją pobierającą dane o ruchu drogowym z sieci. Odbiornik TMC nie wchodził w grę bo w naszych polskich warunkach częstotliwość odświeżanych informacji wola o pomstę do nieba. Zamontowałem więc chińską stację dedykowaną do Nissana. Funkcjonalności miała super ale jakość dźwięku była zatrważająca. Audio było płaskie nawet po zastosowaniu equalizera. Do tego szum gdy nie odtwarzałem muzyki. Jednym słowem wszystko fajnie ale mogłoby być lepiej. Stację zwróciłem. Wpadłem więc na pomysł a może by tak zamontować tablet w okienko po radiu i tak narodził się ten projekt.
Niektórzy pewnie się zastanawiają, po co tablet w samochodzie zamiast radia. Wyobraźcie sobie że to platforma która nie zna ograniczeń. Zamontujesz tam co będziesz chciał lub co tylko wymyślisz. Ogranicza cię tylko dostępność software i ilość gniazd w hubie USB. Więc chcesz telewizję, podłączasz tuner DVB-T do tego anteny instalujesz aplikację i gotowe.
Co możemy mieć:
Internet – albo montujesz tablet z gniazdem na kartę SIM i umieszczasz tam kartę z pakietem internetu, albo umieszczasz w samochodzie zewnętrzy modem HSDPA/LTE robisz hotspot i cały samochód włącznie z pasażerami mają dostęp do sieci.
Odtwarzacz multimediów – albo strumieniowany np. Ipla, TVN Player lub odtwarzasz pliki po podłączeniu pendrive’a albo karty SD albo z podłączonego dysku.
Nawigacja – z dowolnej aplikacji offline lub online pod warunkiem że masz dostęp do internetu
Radio – albo strumieniowany sygnał z aplikacji np TuneIn Radio albo odpowiednia aplikacja i podłączony tuner DVB-T.
Telewizja – podobnie jak radio ale częściej tuner DVB-T i zainstalowana aplikacja
Zestaw głośnomówiący – uruchamiasz Bluetooth i odpowiednią aplikację
Interfejs Diagnostyczny – podłączasz przez Bluetooth moduł OBD, uruchamiasz aplikację np. Torque i możesz zdiagnozować samodzielnie usterkę w samochodzie
Darmowy telefon – odpalasz Skype, GG lub inny komunikator
Konsola do gier – Gry z Google Play i pad na bluetooth’a
Można by wymieniać dalej, generalnie kwestia tylko tego co sami sobie wymyślimy i na ile pozwoli nam tablet.
Tablet:
Trzeba zastanowić się jakiego tabletu użyjemy. Ramka po radiu pomieści tablet o przekątnej 7 cali lub 7.5, 8 z bardzo małą ramką. Niestety nie znalazłem takiego tabletu z ekranem większym niż 7 cali który by bardzo ładnie wyglądał. Można zastosować tanie tablety chińskie można coś markowego. Mój wybór padł na Nexusa 7 2013 w wersji WiFi z dwóch względów. Pierwszy jakość ekranu oraz specyfikacja. Drugi, support w postaci grupy projektującej kernela dedykowane do pracy właśnie jako stacja multimedialna w samochodzie.
Zbierając informacje z sieci, są dwa produkty społeczności androida: AutoDroid i Timur’s Kernel. Pierwszy to zmodyfikowany rom w wersji 4.4.4 na Nexusa 1gen. Drugi to zmodyfikowany kernel instalowany na zrootowanego Nexusa 1gen lub 2gen. Plus drugiego rozwiązania jest taki że po instalacji oryginalnego obrazu Androida instalujemy zmodyfikowanego kernela do odpowiedniej wersji obrazu (obecnie mam Andka 5.0.2 i kernel Timur’a, na dniach pojawi się kernel do wersji 5.1). Nie musimy czekać na nową wersję całego romu jak w przypadku AutoDroida. Ponad to mniej roboty jest nad kernelem więc można go lepiej dopracować.
Zastanawiacie się po co zmieniać rom lub kernel. Nasz tablet musi mieć dwie zdolności.
Pierwsza to możliwość jednoczesnego ładowania i obsługi danych z złącza USB. Chińskie tablety mają osobne złącze do ładowania i mogą pracować w takim układzie. te bardziej markowe w tym Nexusy wymagają aktywacji trybu OTG złącza USB co niestety wyklucza możliwość ładowania w tym samym czasie.
Druga zdolność to sterowanie włączaniem i wyłączaniem przez kluczyk w stacyjce. Ten problem można załatwić poprzez aplikację Tasker ale AutoDroid oraz kernel Timur’a umożliwiają głębsze uśpienie tabletu z całkowitą dezaktywacją powiadomień. Więc powiadomienie o nowej poczcie nie włączy nam alarmu w czasie nocnego postoju na parkingu.
Zasilanie:
Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest ładowarka wpięta w gniazdo zapalniczki. Niestety to mało profesjonalne i niskoprądowe rozwiązanie. Mocniejsze ładowarki dadzą około 2A prądu. Tablet potrzebuje do pracy z ładowaniem akumulatora prąd około 1.2A doliczmy do tego huba USB (kolejne 500mA) i podłączone do niego urządzenia. Na każde musimy mieć 500mA. Więc przy 4 urządzeniach i hubie mamy 2.5A a gdzie jeszcze 1.2A dla tabletu. Idealnym rozwiązaniem jest przetwornica typu StepDown DC-DC. Napięcie wejściowe 12V, wyjściowe 5V z regulacją. Prąd maksymalny 5A lub więcej. Takie zastosowanie umożliwi zasilenie wszystkich podłączonych urządzeń. Napięcie przetwornicy ustawiamy pod obciążeniem w zakresie 5.00 – 5.10V.
Dźwięk:
Możemy wykorzystać kilka sposobów na przeniesienie dźwięku z tabletu do głośników samochodu. Na pewno będziemy potrzebować wzmacniacza 2 lub 4 kanałowego. Bardziej jednak przyda się wzmacniacz 4 kanałowy ze względu na możliwość regulacji wzmocnienia pomiędzy przednimi a tylnymi głośnikami. Doprowadzenie dźwięku do wzmacniacz można zrobić poprzez wyjście słuchawkowe z tabletu lub podłączenie przetwornika DAC. Drugie rozwiązanie mimo tego ze wymaga zakupu przetwornika DAC, daje dużo lepszą jakość dźwięku bez zniekształceń czy zakłóceń. Oraz umożliwia zastosowanie jak najkrótszego kabla sygnałowego pomiędzy wzmacniaczem a przetwornikiem (DAC jest podłączany przez złącze USB). Nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać zewnętrzny korektor graficzny w celu poprawienia barwy dźwięku.
Sterowanie z kierownicy:
Realizacja tej funkcji wymaga zastosowania zewnętrznego urządzenia. Potrzebujemy kontroler którego funkcje są sterowane przez sygnał o zmiennej rezystancji. jednym z takich urządzeń jest CarPC Joycon EXR. Posiada 4 kanały wejściowe i umożliwia obsługę 28 przycisków sprzętowych oraz łącznie 52 funkcji przycisków (w tym krótkie i długie naciśnięcia przycisków). Po zaprogramowaniu przy użyciu laptopa, podłączamy interfejs do złącza USB tabletu. Urządzenie zostanie rozpoznane jako klawiatura HID. JoyCon EXR umożliwia także uruchamianie różnych aplikacji przy zmianie stanu na wejściu. Przykładowo, pojawienie się napięcia na jednym kanale uruchomi aplikację kamery cofania po przełączeniu na bieg wsteczny (napięcie z lampki cofania), wyłączenie wstecznego zamknie aplikację.
Podłączanie dodatkowych urządzeń:
Tablet ma jedno gniazdo USB ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać rozgałęźnik USB (hub’a). Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie aktywnego hub’a USB. Podłączenie zasilania z przetwornicy do huba odciąży układ ładowania tabletu. Ponad to będziemy mogli podłączać do hub’a bardziej prądożerne urządzenia. Osobiście zastosowałem 8 portowy hub USB i każde gniazdo pracuje jak należy. Możemy podłączać dyski zewnętrzne, czytniki kart pamięci a nawet zewnętrzne napędy CD/DVD.
Podłączanie dodatkowych ekranów:
Funkcja ta może być realizowana dwojako. Jeśli nasz tablet posiada wyjście sygnału wideo możemy je wykorzystać. Niestety czasami zajęcie gniazda MicroUSB tabletu wyklucza taka możliwość. Wtedy sygnał wideo możemy nadawać przez sieć WiFi. Odbiornik musi pracować w systemie MultiCast lub Google ChromeCast. Obraz z tabletu jest klonowany.
Sygnał GPS, WiFi, 3G, Bluetooth, NFC:
Należy pamiętać o tym że plecki naszego tabletu gdzie znajduje się większość anten będą zasłonięte. W Nexusie nie zauważyłem problemów z zasięgiem sieci WiFi. Sygnał GPS jest odbierany bardzo dobrze i bardzo szybko fixowany nawet w pochmurny dzień. Z siecią 3G jest już różnie. W swoim rozwiązaniu zastosowałem zewnętrzny modem Huawei i na zintegrowanej antenie występują problemy w obszarach o słabym zasięgu sieci komórkowych. Dlatego też planuję zastosowanie zewnętrznej anteny (modem posiada złącze na dodatkową antenę). Z sygnałem Bluetooth też nie ma problemów. NFC którego antena w Nexusie znajduje się na pleckach wymaga przyłożenia drugiego urządzenia bezpośrednio do ekranu.
Gdy już przebrniemy przez całą instalację, nasz nowy system może wyglądać tak:
IMAG0254.jpg
IMAG0255.jpg
IMAG0258.jpg
IMAG0259.jpg
IMAG0260.jpg
Moja konfiguracja:
Tablet: Google Nexus 7 2gen WiFi FLO (rom czysty Android 5.0.2, kernel Timur’a)
Zasilanie: Przetwornica Setp-Down DC-DC 8A
Hub USB: 8 Port (producent nieznany) z gniazdem zasilania (aktywny)
Dźwięk: przetwornik DAC Behringer UCA-202
Sterowanie z kierownicy: CarPC JoyCon EXR
Wzmacniacz: Alpine PMX-F640
Modem 3G: Huawei E5332
Interfejs OBD: iCar VLink Bluetooth
Dodatkowo: adapter złącza fabrycznego złącza radia na ISO, interfejs sterowania z kierownicy Connects2 (interfejs przywraca funkcjonalność klawisza TRIP na kierownicy po odłączeniu radia), przełącznik stykowy (fizyczny włącznik i wyłącznik tabletu), kabel OTG własnej konstrukcji, matowa folia na ekran.
Instalacja tabletu:
IMAG0265.jpg
Jak widać na zdjęciu usunięciu wymagały żeberka wzmacniające ramkę na górze i na dole. Tablet dzięki temu przylega idealnie do ramki. Miejsca od strony gniazda USB jest bardzo mało i fabryczny kabel OTG nie zmieści się bez wycięcia fragmentu ścianki nawiewu. Dlatego należy zrobić kabel samodzielnie. Nie jest to trudne wtyczki są dostępne a opisów jest bardzo dużo. Żółty i czarny kabel do złącza zasilania z przetwornicy, kabel z gniazdem USB ma wyciągnięte przewody zasilające ponieważ chcąc odciążyć moduł ładowania tabletu zastosowałem osobne zasilanie do huba usb ze wspólnej przetwornicy. Kabelki w okolicach czerwonej taśmy to styki włącznika sprzętowego. Wsporniki od strony tabletu są przyklejone dwustronną taśmą samoprzylepną 3M co umożliwia awaryjnie demontaż tabletu.
Kabel OTG:
IMAG0264.jpg
Widoczny na zdjęciu opornik posiada wartość 100 kOhm i jest wpięty pomiędzy pin ID a GND. Generalnie w kablu OTG te dwa piny są ze sobą połączone bezpośrednio ale Nexusy różnie reagują na takie rozwiązanie. U mnie na zwartym kablu tablet wariował więc zastosowanie opornika rozwiązało problem.
Widok przy zdemontowanych wszystkich plastikach:
IMAG0266.jpg
W górnej części widać zamontowany hub USB. Z prawej strony mała czerwona skrzyneczka to przetwornica DC-DC.
Widok układu zasilania:
IMAG0267.jpg
Chcąc wykorzystać fabryczne kable zasilania, wykonałem prosty układ na przekaźniku. Napięcie do przetwornicy podawane jest z kabla GND jako minus oraz BAT jako plus. Napięcie z kabla ACC (czerwony) steruje przekaźnikiem włączając i wyłączając po przekręceniu kluczyka napięcie z przewodu BAT. Analogiczna konstrukcja jak w klasycznym radio samochodowym. Przekaźnik to Omron z napięciem cewki 12V i maksymalnym prądem 12A
Poszczególne interfejsy:
IMAG0268.jpg
Z lewej adapter ISO, dalej z białą naklejką to interfejs sterowania z kierownicy Connects2, pozostał mi z poprzedniej stacji multimedialnej a jego funkcją jest przywrócenie pracy przycisku TRIP na kierownicy (po demontażu radia, komputer pokładowy nie przełączał się z kierownicy). element w niebieskiej izolacji to interfejs CarPC JoyCon EXR.
Przetwornik DAC Behringer UCA-202:
IMAG0269.jpg
Po podłączeniu do tabletu wejście INPUT L jest rozpoznawane jako złącze zewnętrznego mikrofonu. Niebieski kabel dostarcza sygnał do wzmacniacza, srebrny przewód w tym kablu wykorzystałem jako sygnał do załączania wzmacniacza (REMOTE, napięcie dostarczam z przewodu ACC przekaźnika zasilania).
Miejsce na wzmacniacz:
IMAG0271.jpg
Wzmacniacz znajduje się pod fotelem pasażera. Pod wykładziną znalazłem zaklejone otwory montażowe, po usunięciu foli zabezpieczającej zamontowałem 3 nitonakrętki a na nich 3 tuleje dystansowe. Tak aby wzmacniacz znajdował się powyżej nawiewu na tylny rząd siedzeń.
Na kolejnym zdjęciu widać zamontowaną płytę pod wzmacniacz:
IMAG0270.jpg
A tutaj zamontowany i podłączony wzmacniacz:
IMAG0272.jpg
Kable poprowadziłem po prawej stronie w kanale środkowej konsolety. Tam jest bardzo dużo wolnego miejsca. Później pod wykładziną i wyjście pod płytą wzmacniacza. Wzmacniacz nie przeszkadza ani pasażerom z tyłu ani temu na fotelu pasażera z przodu. Złącza są bezpieczne od uderzeń nogami etc. Wtyczki które są widzoczne do elektryka fotela, poduszka powietrzna fotela, oraz mata podgrzewająca fotel.
Zamontowany włącznik sprzętowy oraz interfejs OBD:
IMAG0263.jpg
Przycisk działa na zasadzie styku a nie przełącznika. Jest on niewidoczny. Montaż po prawej stronie pod kierownicą w okolicy gniazda OBD.
Widok i dostęp po zdemontowaniu górnego schowka nad radiem:
IMAG0262.jpg
Efekty są zdumiewające. Wzmacniacz pracuje na 0 ustawieniu wzmocnienia a mimo to zakres regulacji głośności jest bardzo duży. Wszystko dzięki przetwornikowi DAC. Jakosc dźwięku bardzo dobra, jest czysto bez zniekształceń lub szumu. Na wszelki wypadek zamontowałem rdzeń ferrytowy na kablu USB przetwornika. Montaż i uruchomienie zajęło około 2 dni. Zainwestowałem 1700-1800zł. Kernel timura jest płatny jeden raz w ramach dotacji na rozwój projektu co daje dostęp do całego projektu i jego efektów.
Autor: @sq9mcs

Dodaj komentarz

Top