Jesteś tutaj
Start > NISSAN Press > Nissan Design Europe przypomina 15 najważniejszych projektów w swojej 15-letniej historii sukcesu

Nissan Design Europe przypomina 15 najważniejszych projektów w swojej 15-letniej historii sukcesu

15 lat temu w centrum Londynu otwarto charakterystyczny budynek
W Nissan Design Europe (NDE) zaprojektowano między innymi popularne crossovery Qashqai i Juke
Dawna baza transportowa pokryta graffiti dziś jest biurem projektowym światowej klasy
Z okazji jubileuszu wiceprezes NDE Mamoru Aoki przedstawia własną listę 15 najważniejszych samochodów osobowych i użytkowych zaprojektowanych w NDE od 2003 r.
Nissan Design Europe, światowej klasy centrum kreatywne marki oraz placówka, w której powstały niektóre z najpopularniejszych i najbardziej innowacyjnych modeli, obchodzi 15‑lecie działalności w obecnej siedzibie.
Studio oficjalnie otwarto 25 stycznia 2003 roku w londyńskiej dzielnicy Paddington. Przeprowadzkę poprzedził gruntowy remont opuszczonego i „udekorowanego” graffiti budynku „The Rotunda”. Obiekt położony w niezwykle atrakcyjnej części miasta należał wcześniej do zlikwidowanej bazy transportowej.
Centrum funkcjonujące pod wewnętrzną nazwą NDE od półtorej dekady jest kolebką sukcesu Nissana w Europie, zwłaszcza w segmencie crossoverów. Oryginalny koncepcyjny Nissan Qashqai (2003) powstał właśnie w NDE, podobnie jak wszystkie późniejsze wersje produkcyjne tego modelu.
NDE stoi również za powstaniem mniejszego brata modelu Qashqai, czyli Nissana Juke. Po raz pierwszy muskularne linie nowego Juke można było dostrzec w koncepcyjnym Nissanie Qazana (2009).
Oba modele rozbudziły popyt na crossovery i zmieniły krajobraz europejskiej motoryzacji, stając się wzorem do naśladowania dla innych marek.
Europejskie studio projektowe Infiniti — marki premium Nissana — rozpoczęło działalność na terenie NDE w 2014 roku.
Mamoru Aoki, wiceprezes Nissan Design Europe, powiedział: „NDE wniosło nieoceniony wkład w aktualną globalną ofertę Nissana — zwłaszcza poprzez modele Qashqai i Juke, dzięki którym klienci otrzymali zupełnie nową skalę wyboru, wszechstronności i innowacyjności”.
Dla uczczenia 15. rocznicy otwarcia centrum w jego obecnej londyńskiej siedzibie Mamoru Aoki przygotował własną listę 15 ulubionych projektów z ostatnich 15 lat (zob. niżej). Zawiera ona także przemyślenia jej autora, który wyjaśnia, dlaczego każdy z tych pojazdów — koncepcyjnych i seryjnych modeli Nissana i Infiniti — znalazł się w tym zestawieniu.
Nissan Design Europe wprowadziło się do obiektu The Rotunda w 2003 roku, kiedy uznaliśmy, że nasza stylistyka musi być “odważna i przemyślana”. Od tego czasu samochody koncepcyjne i seryjne powstające w tym budynku niewątpliwie przejawiają obie te cechy” — dodał Mamoru Aoki.
Innowacyjne podejście Nissana do stylistyki motoryzacyjnej znajduje kontynuację w najnowszym modelu na rynek europejskim — nowym Nissanie LEAF, którego sprzedaż rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. To wizytówka Inteligentnej Mobilności Nissana — koncepcji, zgodnie z którą przyszłość będzie jeszcze bardziej fascynująca dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i nowym opcjom łączności.
Świętujemy nasze 15‑lecie, ale to dopiero początek. NDE dysponuje dziś uzdolnioną kadrą, która będzie z zaangażowaniem pracować na rzecz sukcesów Nissana w Europie przez kolejne 15 lat i później” — podsumował Mamoru Aoki.
INFORMACJE DODATKOWE
Poniższa lista obejmuje 15 pojazdów (w porządku chronologicznym) zaprojektowanych w NDE w ciągu ostatnich 15 lat. Listę opracował Mamoru Aoki, wiceprezes Nissan Design Europe. Przy każdej pozycji znajduje się cytat z jego wypowiedzi wyjaśniający znaczenie danego modelu oraz powód umieszczenia na liście. Zdjęcia modeli można znaleźć na stronie https://newsroom.nissan-europe.com.
Qashqai concept                              2003
Zapowiedź innowacji Nissana i planów stworzenia nowego typu pojazdu. Ten model dał początek niezwykle popularnemu w Europie segmentowi crossoverów”.
Micra c+c                                          2005
Micra była już znana na całym świecie jako kultowy mały samochód z mocny charakterem, ale ta wersja jeszcze bardziej podkreślała jej rezolutny wyjątkowość”.
Terranaut concept                          2006
Zapowiedź sportowo-użytkowego Nissana Pathfindera — wyjątkowego samochodu dla poszukiwaczy przygód, a także dla geologów i innych naukowców, którzy muszą docierać w najbardziej ekstremalne regiony świata”.
Qashqai                                             2007
Pierwszy crossover Nissana w segmencie C. Do końca 2007 roku Nissan sprzedał ich w Europie prawie 100 000. Unowocześniony model z 2010 roku również odniósł duży sukces”.
NV200 concept                                 2007
Innowacyjne i wyjątkowe połączenie mobilnego biura i samochodu użytkowego. Wymarzony pojazd dla inteligentnego użytkownika, oparty na furgonie NV200”.
Qazana concept                               2009
Zachęcony sukcesem modelu Qashqai, Nissan przedstawił propozycję mniejszego crossovera. Samochód wyróżniał się odważną koncepcją i unikatową stylistyką”.
Juke                                                    2010
Pierwszy crossover Nissana w segmencie B. Stylistyczna wizytówka Nissana i dowód ogromnego kreatywnego potencjału NDE”.
Qashqai                                             2013
Druga generacja modelu Qashqai. Ogromny krok naprzód pod każdym względem przy zachowaniu funkcjonalności i charakterystyki drogowej oryginału”.
Nissan Concept 2020                      2014
Arcydzieło motoryzacyjnego wzornictwa, stworzone w celu zaprezentowania przyszłych kierunków stylistycznych Nissana, które nazywamy „emocjonalną geometrią””.
Infiniti Emerg-E concept                2014
Kwintesencja Infiniti — marki premium Nissana — w której inspirujące osiągi połączono z przyszłymi kierunkami stylistycznymi i zerową emisją”.
Gripz concept                                   2015
Model studyjny zapowiadający planowanego w najbliższej przyszłości crossovera z segmentu B z cechami samochodu sportowego. Była to również prezentacja przyszłych kierunków stylistycznych Nissana wpisujących się w wizję Concept 2020”.
Infiniti QX30 concept                      2015
Stylistyczna wizja nowego kompaktowego crossovera klasy premium, skierowanego do nowego pokolenia klientów z silną potrzebą indywidualizmu. Jej kontynuacją było wprowadzenie seryjnego Infiniti QX30”.
Blade Glider prototype                   2016
Futurystyczny wyczynowy samochód elektryczny o rewolucyjnej stylistyce samochodu sportowego. Jeżdżący prototyp, który zdobył ogromną popularność na całym świecie i wzbudzał podziw wszędzie, gdzie tylko się pojawił”.
Navara EnGuard concept               2016
Prezentacja możliwości niefabrycznej przebudowy modelu Navara, z innowacyjnym wykorzystaniem akumulatorów wycofanych z samochodów elektrycznych Nissana jako przenośnego źródła zasilania dla użytkowników pracujących w niedostępnym terenie”.
Infiniti Q60 Project Black S           2017
Samochód badający potencjał nowej linii modelowej Infiniti o wyczynowych osiągach. Radykalna interpretacja coupe Q60, wykorzystująca wyczynowy hybrydowy układ napędowy i inspirowana przez systemy odzyskiwania energii stosowane w Formule 1”.

Dodaj komentarz

Nie jestem robotem.


Top