Jesteś tutaj
Start > NISSAN Press > Koncepcyjny Nissan IMx KURO debiutuje na Salonie Samochodowym w Genewie

Koncepcyjny Nissan IMx KURO debiutuje na Salonie Samochodowym w Genewie

Bezemisyjny crossover z nową stylistyką i technologią Brain-to-Vehicle
GENEWA (6 marca 2018 r.) — Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie zaprezentowany został Nissan IMx KURO. Jest to jednocześnie europejski debiut elektrycznego koncepcyjnego crossovera IMx.
Kuro, co po japońsku oznacza „czarny”, jest kontynuacją koncepcji zaprezentowanej jako model IMx na Salonie Samochodowym w Tokio w październiku 2017 roku. Samochód otrzymał nowe, czarne wykończenie i koła, zmodernizowany wlot powietrza oraz nowy ciemnoszary kolor nadwozia.
Nissan IMx KURO jest zapowiedzią przyszłych rozwiązań w ramach Nissan Intelligent Mobility, czyli podejścia firmy do zmian w zakresie zasilania i prowadzenia pojazdów oraz ich integracji ze społeczeństwem. Innowacyjny koncept został zaprojektowany jako wzmocnienie połączenia między samochodem i kierowcą — jako niezawodny partner, który zapewnia bezpieczniejszą, wygodniejszą i bardziej emocjonującą jazdę.
Zmiany wprowadzone w Nissanie IMx KURO obejmują także pionierską technologię Nissana Brain-to-Vehicle (B2V). B2V intepretuje sygnały z mózgu kierowcy, pomagając mu w prowadzeniu pojazdu, oraz umożliwiając autonomicznym i obsługiwanym manualnie systemom „uczenie się” stylu jazdy kierowcy.
Bezemisyjny koncepcyjny crossover IMx jest zapowiedzią przyszłych kierunków rozwoju wizji Nissan Intelligent Mobility” — powiedział Jose Munoz, dyrektor ds. wyników w firmie Nissan. „Wdrażając koncepcję Nissan Intelligent Mobility, firma stara się zmieniać sposób komunikacji między ludźmi i samochodami, a także interakcje między samochodami i społeczeństwem w bliższej i dalszej przyszłości”.
Więcej radości z podróżowania: inteligentna jazda według Nissana
Podstawą technologiczną Nissana IMx KURO jest przyszła wersja systemu jazdy autonomicznej ProPILOT. Po wybraniu trybu jazdy ProPILOT system chowa kierownicę w desce rozdzielczej i odchyla oparcia wszystkich foteli, aby kierowca i pasażerowie mieli więcej przestrzeni i mogli lepiej zrelaksować się w czasie podróży. W trybie manualnym kierownica wysuwa się, fotele wracają do normalnego położenia, a za prowadzenie pojazdu znów odpowiada kierowca.
Opracowana przez Nissana technologia Brain-to-Vehicle (B2V) zastosowana w modelu IMx KURO gwarantuje przyspieszenie czasu reakcji kierowcy i umożliwia stworzenie samochodów posiadających zdolności adaptacyjne z myślą o zapewnieniu większej przyjemności z jazdy. Ta przełomowa propozycja Nissana jest wynikiem badań nad wykorzystaniem technologii dekodowania sygnałów wysyłanych przez mózg do przewidywania czynności kierowcy i wykrywania jego dyskomfortu.
Przewidywanie:     Wychwytując oznaki wskazujące, że mózg kierowcy ma zainicjować jakiś ruch — jak obrócenie kierownicy czy naciśnięcie pedału przyspieszenia — systemy wspomagania mogą zapewnić szybsze wykonywanie odpowiednich czynności. Efektem może być skrócenie czasu reakcji i usprawnienie manualnego prowadzenia pojazdu.
Wykrywanie:         Poprzez wykrywanie i ocenę dyskomfortu kierowcy sztuczna inteligencja umożliwia zmianę konfiguracji lub stylu jazdy w trybie autonomicznym.
Technologia Nissana B2V jest pierwszym na świecie systemem tego rodzaju. Kierowca ma na sobie urządzenie mierzące aktywność fal mózgowych, która jest następnie analizowana przez autonomiczne systemy. Antycypując zamiar wykonania ruchu, systemy mogą przystąpić do wykonania czynności — jak obrócenie kierownicy czy zmniejszenie prędkości — o 0,2 do 0,5 sek. szybciej od kierowcy i to zazwyczaj w niezauważalny sposób.
Wygoda i przyjemność jazdy samochodem elektrycznym: inteligentna energia według Nissana
Koncepcyjny bezemisyjny Nissan IMx KURO jest oparty na nowej platformie samochodów elektrycznych Nissana, zaprojektowanej pod kątem maksymalizacji efektywności. Charakteryzuje się ona zupełnie płaską podłogą, co przekłada się na obszerność kabiny i poprawę dynamiki jazdy. Dzięki niskiemu środkowi ciężkości samochodu oferuje on znakomite właściwości jezdne, zwłaszcza jak na segment crossoverów.
Źródłem przyjemności z jazdy jest także mocny, ale cichy zespół napędowy. IMx KURO jest wyposażony w dwa silniki elektryczne dużej mocy, które napędzają wszystkie koła pojazdu. Łącznie generują one 320 kW mocy i aż 700 Nm momentu obrotowego — więcej niż supersamochód Nissan GT‑R. Źródłem energii jest akumulator o dużej pojemności, którego konstrukcję dopracowano pod kątem zwiększenia gęstości energetycznej. Nowy akumulator pozwala na przejechanie ponad 600 kilometrów na jednym ładowaniu, co oznacza możliwość swobodnego podróżowania na długich trasach.
Część infrastruktury społecznej: inteligentna integracja według Nissana
Nissan IMx KURO może wnieść bezprecedensowy wkład w budowę infrastruktury społecznej. Na przykład po zawiezieniu właściciela na lotnisko IMx KURO może sam zaparkować się w miejscu umożliwiającym podłączenie się do sieci elektroenergetycznej i działać jako wirtualna elektrownia, oddając nadwyżkę prądu do sieci. Funkcja ta jest rozszerzeniem koncepcji wykorzystywania samochodu jako źródła energii dla domów mieszkalnych i innych budynków. Po powrocie właściciela IMx KURO będzie czekał na niego przed terminalem i odwiezie go do domu. Cały proces odbywa się bardzo sprawnie między innymi dzięki zwiększonej pojemności akumulatora i technologiom podłączania samochodów do Internetu, takim jak Seamless Autonomous Mobility.
Nowe koncepcje stylistyczne samochodów elektrycznych na miarę ery jazdy autonomicznej
Dotychczas samochody były projektowane z wyraźnym wyodrębnieniem nadwozia i wnętrza. Nadwozie ma dawać poczucie ochrony przed zagrożeniami z zewnątrz, natomiast wnętrze tworzy klimat pomagający kierowcy w skupieniu się na prowadzeniu pojazdu.
To podejście najprawdopodobniej zmieni się wraz z pojawieniem się w pełni autonomicznych pojazdów. Projektanci Nissana starali się tak urządzić wnętrze IMx, aby stworzyć wrażenie otwartości przy zachowaniu poczucia prywatności. Tak oto powstała przestrzeń stanowiąca pomost między wnętrzem i elementami zewnętrznymi pojazdu.
Projektanci chcieli także podkreślić kluczowe cechy samochodów elektrycznych — ciszę i wysoką kulturę pracy podzespołów oraz wrażenie lekkości i dynamiki wynikające z potężnego zapasu mocy. Ich inspiracją były japońskie koncepcje ma, czyli poczucie przestrzeni i czasu, oraz wa, czyli harmonii. Połączenie tych pojęć wyraża współistnienie pozornie sprzecznych koncepcji „bezruchu” i „ruchu”.
Stylistyka nadwozia: podkreślenie unikatowych cech samochodów elektrycznych
W porównaniu z IMx debiutującym na Salonie Samochodowym w Tokio zespół projektantów Nissana pod kierunkiem Alfonso Albaisa, globalnego pierwszego wiceprezesa ds. projektowania, wprowadził w pojeździe kilka drobnych, ale istotnych modyfikacji — stąd uzupełnienie jego nazwy o oznaczenie KURO.
Zespół uprościł kratę wlotu powietrza, nadając jej mocniejszy i solidniejszy charakter, a także zmienił kolor nadwozia z perłowo białego na głęboką, przydymioną szarość, dodając czarne detale kół i wykończenia. Nowa kolorystyka bardziej podkreśla muskularną sylwetkę IMx.
Celem wprowadzonych zmian stylistycznych było przekonanie się, czy koncepcyjny IMx, służący prezentacji osiągnięć Nissana jako lidera w dziedzinie autonomicznej jazdy i na rynku samochodów elektrycznych, sprawdzi się także w zmienionym, bardziej surowym wydaniu.
Główne pomysły stylistyczne, które wywarły tak silne wrażenie w Tokio, nie zmieniły się. Zachowano na przykład pas z motywem litery V czy wyraźnie zarysowaną linię boczną wznoszącą się od pokrywy silnika ku tyłowi samochodu. Szerokie płaszczyzny wyraźnie wyprofilowanych przednich błotników rozpoczynają się przy kracie wlotu powietrza i płynnie przechodzą w boki nadwozia, dając wrażenie warstwowej konstrukcji.
Po Salonie Samochodowym w Tokio mój zespół i ja wciąż analizowaliśmy potencjał modelu IMx” — powiedział Albaisa. „Zadaliśmy sobie pytanie, czy podstawową koncepcję IMx można rozwinąć w kierunku SUV‑a poprzez wprowadzenie kilku względnie prostych zmian dotyczących detali, akcentów i kolorystyki”.
W sumie te w gruncie rzeczy drobne zmiany nadały IMx KURO zupełnie inną osobowość, do której przydomek KURO („czarny”) pasuje idealnie. Samochód prezentuje się bezkompromisowo i bardzo solidnie — uważamy, że to interesujący pomysł w przypadku tego pojazdu koncepcyjnego oraz technologii, których zastosowanie demonstruje”.
Wnętrze: przestronne, minimalistyczne, sprzyjające relaksowi
Wnętrze IMx KURO pozostaje wierne podstawowej koncepcji przestrzeni, którą można odnaleźć w tradycyjnym japońskim domu, gdzie sugeruje ona otwartość.
Panoramiczny panel wskaźników z ekranem OLED wyświetla w tle widok otoczenia pojazdu. Osobny wyświetlacz imitujący drewno z widocznym rysunkiem słojów jest umieszczony pod panelem wskaźników i otacza kabinę, sięgając również na boki drzwi. Dzięki niemu osoby podróżujące samochodem mają poczucie kontaktu z otoczeniem, podobnie jak przez tradycyjne japońskie ściany z papieru shoji.
Geometryczny wzór katanagare na fotelach został delikatnie wycięty laserem. Zagłówki z wzorem inspirowanym japońską drewnianą układanką kumiki są wykonane z miękkiego silikonu nałożonego na ramę wydrukowaną na drukarce 3D.
Układ sztucznej inteligencji umożliwia sterowanie panelem wskaźników za pomocą gestów i ruchu oczu. Intuicyjny interfejs pozwolił wyeliminować wiele fizycznych przełączników i elementów sterowania, dzięki czemu kabina IMx jest nie tylko prosta stylistycznie, ale także wysoce efektywna i bardzo komfortowa.
 
 

Dodaj komentarz

Nie jestem robotem.


Top