Jesteś tutaj
Start > NISSAN Press > Historyczny wyczyn stał się faktem. Arkady Paweł Fiedler i elektryczny Nissan LEAF zdobyli Afrykę

Historyczny wyczyn stał się faktem. Arkady Paweł Fiedler i elektryczny Nissan LEAF zdobyli Afrykę

Olbrzymie wyzwanie i jeszcze większy sukces! Electric Explorer African Challenge, pierwsza w historii wyprawa samochodem elektrycznym przez Czarny Ląd, której podjął się polski podróżnik, Arkady Paweł Fiedler, dotarła do afrykańskiej mety w Maroku. Łamiąca stereotypy historia zostawi po sobie ślad, ale nie w przyrodzie, a w świadomości ludzi.

Tysiące kilometrów, kilkadziesiąt pełnych cykli ładowania, kilkanaście afrykańskich państw – trasa ekologiczno-motoryzacyjnej wyprawy przez Czarny Ląd była różnorodna i wymagająca. Droga od RPA do Maroka, pełna ciekawych miejsc i pasjonujących historii, wiodła zachodnią częścią kontynentu. Podróżnik Arkady Paweł Fiedler, wraz z towarzyszącym mu fotografem Albertem Wójtowiczem, musieli zmagać się z gęstą roślinnością dżungli, ale także z wszechobecnym pyłem i podzwrotnikowym upałem. Te warunki znosił dzielnie także elektryczny towarzysz na czterech kołach, Nissan LEAF pierwszej generacji, który na sam koniec wyprawy zmierzył się z najtrudniejszym przeciwnikiem – gorącą Saharą. Nie obyło się bez wyzwań.

Mauretania nie była łatwa do pokonania elektrykiem. Pustynia, ogromne przestrzenie, spore dystanse, brak opcji na ładowanie, a do tego potężny czołowy wiatr. Aby przejechać ten kraj, wszystko musiało zagrać jak w zegarku, zgodnie z planem, co do kilometra. Na początku był ostatni na naszej trasie szutrowy odcinek, po którym rozpoczęliśmy podróż najgorszym asfaltem, jakim jechałem. Jednak zdobyte przez całą podróż doświadczenia zaprocentowały i udało nam przejechać Saharę, stawiając w ten sposób kropkę nad i” – opisuje Arkady Paweł Fiedler.

Pokonanie Afryki było dla Nissana LEAF wymagające jednak przede wszystkim ze względu
na brak łatwego dostępu do elektryczności. Mimo tego, że liczbę stacji szybkiego ładowania można policzyć na palcach jednej ręki, dzięki precyzyjnemu planowaniu kontynent udało się pokonać bez znaczących przestojów. Było to możliwe dzięki umiejętnej jeździe samego podróżnika. Średnie zużycie energii wyniosło niewiele ponad 9 kWh na 100 km, co w praktyce pozwalało na regularne pokonywanie na pojedynczym ładowaniu dystansu przekraczającego 300 kilometrów, mimo że sugerowany zasięg pierwszej generacji Nissana LEAF to 250 kilometrów.

Wyprawa Arkadego Pawła Fiedlera pozwoliła nam z jednej strony obalić wiele stereotypów związanych z samochodami elektrycznymi, a z drugiej potwierdzić ich największe zalety, takie jak na przykład niezawodność. Przejazd przez Afrykę to chyba najlepszy dowód, że możliwości pojazdów zeroemisyjnych sięgają poza obrzeża aglomeracji. Ten, kto wcześniej mówił, że elektryk to auto wyłącznie do jazdy po mieście, musiał być mile zaskoczony, gdy usłyszał o ładowaniu Nissana LEAF na Saharze” – powiedziała Dorota Pajączkowska, PR Manager marki Nissan w Polsce.

Warto pamiętać, że African Explorer African Challenge nie kończy się, trochę wbrew nazwie, na samej Afryce. Po przeprawie promem z Czarnego Lądu na Stary Kontynent, Nissan LEAF pokona jeszcze kilka tysięcy kilometrów z krańców Europy do Polski. Wówczas cała misja, polegająca m.in. na promowaniu ekologicznego transportu, dobiegnie końca. Już teraz można jednak stwierdzić, że Arkady Paweł Fiedler dokonał wyjątkowego czynu – jako pierwszy człowiek w historii pokonał Afrykę samochodem elektrycznym.

Dodaj komentarz

Nie jestem robotem.


Top