Czesci Nissana - Ucando.pl
Jesteś tutaj
Start > W sieci > NISSAN: ELEKTRYCZNY LEAF W INTEGRACJI Z OTOCZENIEM

NISSAN: ELEKTRYCZNY LEAF W INTEGRACJI Z OTOCZENIEM

Elektromobilność to nie tylko samochody elektryczne, ale także cały otaczający je ekosystem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom samochód bezemisyjny może już teraz z powodzeniem funkcjonować w symbiozie z budynkiem mieszkalnym.

Przykładem tego jest współdziałanie Nissana LEAF z Domem Optymalnym zaprojektowanym przez wybitnego polskiego architekta, Roberta Koniecznego.

Ekologiczna mobilność to trend, jaki dziś przyświeca motoryzacji na świecie. Nissan już dawno obrał drogę ku rozwojowi elektromobilności i konsekwentnie tę wizję promuje i wdraża. Ucieleśnieniem tej koncepcji jest elektryczny LEAF, czyli przyjętej przez japońskiego producenta wizji dotyczącej sposobu prowadzenia samochodu, źródeł jego napędu oraz jego integracji z otoczeniem (Nissan Intelligent Mobility).

Dowodem na to, że firma stale angażuje się w działania promujące elektromobilność, jest partnerstwo przy projekcie Domu Optymalnego. Architekt Robert Konieczny (KWK Promes), zdobywca wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych nagród, autor typologii domu Autorodzinnego (prezentującego garaż jako równoprawną część budynku), zaprojektował Dom Optymalny, który jest odzwierciedleniem wizji symbiozy domu z samochodem bezemisyjnym.

Dla wszystkich, którzy planują kupno czy budowę własnego domu, duże znaczenie ma zapewnienie miejsca dla samochodu. Dom Optymalny został stworzony tak, by można było wygodnie i ekonomicznie korzystać także z auta elektrycznego. Zastosowano tu koncepcję domowej stacji ładowania, pozyskującą energię elektryczną z lokalnej minielektrowni.

Dom posiada duży skośny dach skierowany na południe, który jest idealnym miejscem do łatwego i estetycznego montażu paneli fotowoltaicznych PV o łącznej mocy do 14 kW. Pozyskana w ten sposób czysta energia może posłużyć do zasilania nie tylko urządzeń domowych, ale także do ładowania elektrycznego auta.

Idąc o krok dalej – w przypadku zamontowania w domu ładowarki Vehicle- to- Grid istnieje możliwość wykorzystania energii zgromadzonej w akumulatorach pojazdu do zasilania urządzeń domowych, traktując samochód jako magazyn energii.

System Vehicle- to- Grid (V2G) umożliwia połączenie pojazdu z siecią elektroenergetyczną i zasilenie domu za pośrednictwem energii zmagazynowanej w akumulatorach. Wpływa to bezpośrednio na optymalizację wykorzystania energii w gospodarstwie domowym, a co za tym idzie tworzy realną perspektywę obniżenia rachunków.

Dom Optymalny spełnia pięć istotnych zadań energetycznych, do których zaliczają się: zapewnienie ciepła zimą, zapewnienie chłodu latem, prawidłowa wentylacja, wystarczająca ilość światła dziennego i dobre światło sztuczne oraz wykorzystanie lokalnie wytwarzanego prądu na potrzeby budynku.

W projekcie Roberta Koniecznego każde z tych zadań energetycznych zaplanowano na dwóch kolejno następujących po sobie etapach: rozwiązań budowlanych (tzw. low- tech) oraz rozwiązań zaawansowanych technologicznie (high- tech), wspomagających rozwiązania budowlane.

– Pracę nad projektem Domu Optymalnego poprzedziliśmy wieloma rozmowami z inwestorami, którzy budują lub planują budowę domu jednorodzinnego. Chcieliśmy poznać ich potrzeby i oczekiwania. Okazały się one różnorodne, ale kilka życzeń powtarzało się nieustannie – między innymi miejsce dla samochodu. Zadanie nasze polegało na uwzględnieniu tych życzeń, a jednocześnie stworzeniu domu oszczędnego w formie, spokojnego, ponadczasowego, który będzie wzbogacał pejzaż, a nie niszczył go, jak to się teraz często dzieje. Zewnętrze Domu Optymalnego jest spokojne i eleganckie w formie i służy dodatkowo pozyskiwaniu i zatrzymywaniu energii z otoczenia. Lokalna produkcja energii to prawdopodobnie nasza przyszłość. Czysta energia może służyć zasileniu samochodu elektrycznego, który nie brudzi, dzięki czemu garaż staje się strefą mieszkalną, przedłużeniem domu– powiedział architekt, Robert Konieczny.

Dla Nissana, który już od dekady konsekwentnie wdraża strategię popularyzacji i rozwoju bezemisyjnej mobilności, kooperacja modelu LEAF z Domem Optymalnym idealnie wpisuje się w obraną przez markę wizję rozwoju motoryzacji.

– Cieszymy się, że powstał projekt domu, który może w pełni współdziałać z bezemisyjnym Nissanem LEAF. To kolejny dowód na to, że można i należy dążyć do rozwiązań, które są bezpieczne dla środowiska i wykorzystują ekologiczne zasoby pozyskiwania energii – mówi Dorota Pajączkowska, PR Manager polskiego oddziału Nissan Sales CEE.

Źródło: NewsAuto ->

NKP

Dodaj komentarz

Nie jestem robotem.


Top