Czesci Nissana - Ucando.pl
Jesteś tutaj
Start > Tematy wybrane > TOKIO 2019: KONCEPCYJNY CROSSOVER ARIYA O DUŻEJ (EKO)MOCY

TOKIO 2019: KONCEPCYJNY CROSSOVER ARIYA O DUŻEJ (EKO)MOCY

Podczas salonu samochodowego Tokyo Motor Show 2019 Nissan prezentuje koncepcyjny model Ariya – elektrycznego crossovera zwiastującego nową erę dla marki.

Nowe auto zapewnia dynamiczne przyspieszenie dwoma silnikami elektrycznymi, posiada zaawansowane systemy wspomagające kierowcę.

Ariya Concept charakteryzuje się przestronną, ekskluzywnie wykończoną kabiną z nowoczesnym wyposażeniem oraz nadwoziem w minimalistycznym i wyrazistym stylu typowym dla samochodów elektrycznych. Jest to przykład zastosowania wizji Nissan Intelligent Mobility w indywidualnym transporcie.

Nissan-ariya2

Nowy Nissan stanowi rozwinięcie elementów stylistycznych widocznych już w koncepcyjnym modelu IMx. Są to między innymi „zelektryfikowana” wersja wlotu powietrza z motywem litery V, wyrazisty pas tylnych świateł, krótkie zwisy oraz wnętrze sprawiające bardziej wrażenie saloniku niż kabiny tradycyjnego samochodu.

Mimo że jest to samochód koncepcyjny, stylizacja elektrycznego crossovera oraz niekonwencjonalne rozwiązania wewnątrz i na zewnątrz mogą w niedalekiej przyszłości trafić do produkcji. Ariya na targach w Tokio stoi obok IMk – koncepcyjnego miejskiego samochodu elektrycznego, zaprezentowanego nieco wcześniej w tym miesiącu.

Po włączeniu zasilania na desce rozdzielczej uaktywniają się dotykowe elementy sterowania, co jest sygnalizowane ich podświetleniem. Jedyne fizyczne przełączniki to przycisk uruchamiania silnika, pojedyncze pokrętło do obsługi 12,3‑calowego monitora oraz panel sterowania klimatyzacją.

Nissan-ariya3

Fotele są zbudowane na wyjątkowo wąskich stelażach, co przekłada się na więcej miejsca w kabinie oraz lepszą widoczność.

Nissan zaprojektował model Ariya z pełnym uwzględnieniem trzech filarów koncepcji Nissan Intelligent Mobility: inteligentnej jazdy, inteligentnej energii i inteligentnej integracji. Łącząc zaawansowaną technologię samochodu elektrycznego z nowym poziomem interfejsu człowiek- maszyna, Ariya Concept oferuje nowe wrażenia z jazdy.

Samochód jest wyposażony w najnowszą wersję nagradzanego systemu wspomagającego kierowcę ProPILOT 2.0. System nawigacji pomaga odnaleźć wybraną trasę i wspiera kierowcę przy wyprzedzaniu, zmianie pasa ruchu oraz wybieraniu zjazdów na wielopasmowych autostradach.

Nissan-ariya4

Elektryczny układ napędowy o dużej mocy natychmiast przekazuje cały moment obrotowy na koła. Układ dwóch silników – po jednym z przodu i z tyłu – pozwala dostarczyć jednakową i przewidywalną moc na cztery koła, zapewniając osiągi co najmniej porównywalne z wieloma samochodami sportowymi klasy premium.

Ariya Concept charakteryzuje się doskonałymi właściwościami jezdnymi w zakrętach oraz przyczepnością na śliskiej nawierzchni – inżynierowie zaprojektowali nowy system zarządzania automatycznym przekazywaniem mocy i hamowaniem w samochodzie elektrycznym.

W czasie podróży inteligentny system planowania trasy w Nissanie Ariya automatycznie wyszukuje i nanosi na mapę punkty ładowania. Technologia bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania układowego (FOTA) zapewnia ciągłe aktualizacje systemu nawigacji, graficznego interfejsu użytkownika oraz charakterystyki jazdy.

Nissan-ariya6

Ariya Concept zaparkowana pod domem lub firmą może współpracować z systemem Nissan Energy. Technologia ta pozwala na połączenie samochodu z siecią energetyczną w celu ładowania akumulatora, ale także by przekazać nadwyżki mocy do systemu zasilania budynku lub nawet odsprzedać je do sieci elektroenergetycznej.

Wymiary koncepcyjnego modelu: długość – 4600 mm, szerokość (bez lusterek bocznych) – 1920 mm, wysokość – 1630 mm.

Źródło: NewsAuto ->

Avatar
NKP

Dodaj komentarz

Nie jestem robotem.


Top