Czesci Nissana - Ucando.pl
Jesteś tutaj
Start > Forumowicze posty piszą... > Radio gubi stację, szumi.

Radio gubi stację, szumi.

Nie wiem jakie masz tam radio, ale za automatyczne dostrajanie danej stacji odpowiada RDS, a konkretnie AF RDS (opis niżej). To, że radio ma RDS, nie oznacza że wszystkie stacje radiowe z tej funkcji korzystają – być może mają słaby zasięg i skoro nawet radio zacznie szukać silniejszego sygnału danej stacji na kilku częstotliwościach i nie znajdzie wystarczająco silnego sygnału,  to masz jak masz. Anteny przypadkiem nie zmieniałeś na jakiegoś „chnolka” ?
Poniżej opis kilka przydatnych funkcji:
Funkcje RDS

Programme Service (PS) − nazwa stacji w postaci 8 znaków. W Polsce wiele stacji wykorzystuje tę funkcję do lokalizacji nadajnika, częstotliwości, a także do prezentacji numeru telefonu, wykonawcy emitowanej na antenie muzyki lub innych danych.

Radio Text (RT) − dowolny tekst do 64 znaków, np. tytuł i wykonawcę aktualnie nadawanej piosenki, wiadomości, szczegółowe dane kontaktowe.

Clock Time and Date (CT) − aktualny czas. Funkcja może synchronizować zegar odbiornika włącznie z datą. Dokładność do 0,1 s.

Funkcja AF (Alternative Frequencies − Częstotliwości alternatywne) – dane dla radioodbiorników wykorzystywane są na przykład do strojenia urządzenia – w związku z tym są one powtarzane znacznie częściej, niż wiadomości dla słuchaczy (takie jak nazwa stacji). Dzięki temu zazwyczaj nie sposób jest zauważyć, kiedy radio przełączy się na lepiej odbierany nadajnik. Funkcja AF RDS dołączana jest głównie w odbiornikach samochodowych oraz przenośnych ze względu na możliwości zmiany położenia.

Programme Identification (PI) − kod identyfikacyjny stacji, pozwalający odbiornikom na weryfikację, czy na częstotliwościach podawanych w systemie AF nadawany jest ten sam program.

Funkcja PTY (Program Type – Typ programu) – kod identyfikacyjny, pozwalający określić rodzaj programu. Identyfikacja może się zmieniać, na przykład w Polsce Radio RMF FM nadaje kod NEWS podczas wiadomości, a w pozostałym okresie kod POP M.

Czytaj na Forum ->

Dodaj komentarz

Nie jestem robotem.


Top